13:35 – Terapeut om den andra kvinnan: ”Mycket överensstämmer med manipulation”

Marcus Pollack
arbetstvist 24 mars västerås pingstförsamling daniel alm

Västmanlands tingsrätt

– Förhandlingen återupptas efter lunchuppehållet med ett nytt vittnesmål från församlingens vittne Pernilla Stiigh, samtalsterapeut.

Rättens ordförande Karl-Åke Persson förtydligar att Stiigh är samtalsterapeut, inte legitimerad psykoterapeut.

Församlingens ombud, chefsjurist Sven Rosqvist, ber Stiigh redogöra för sin yrkesbakgrund och arbetsmetodik.

Stiigh förklarar att hon arbetar med att spegla klienters berättelser och ”gå bredvid”, med syfte att hjälpa klienten att formulera sin egen förståelse av det som inträffat.

Rosqvist frågar därefter om Stiighs kontakt med den andra kvinnan i målet.

Stiigh uppger att hon haft flera samtal med kvinnan, som enligt henne varit utsatt för traumatiska upplevelser.

Enligt Stiigh berättade kvinnan att hon ”gick sönder” under 2022, då en kontakt med en annan person, som då inte namngavs, övergått i en fysisk relation.

Kvinnan ska även ha berättat för sin make om detta. I samtalen med Stiigh uttryckte kvinnan uppgivenhet och ångest.

Stiigh beskriver en dubbelhet i kvinnans berättelse: att Daniel Alm initialt upplevdes som ett stöd, men att relationen samtidigt fick kvinnan att må mycket dåligt.

Vid ett tillfälle ska kvinnan ha sagt till Alm: ”Det finns inget du kan göra mig så illa som när du är fysisk med mig.”

Enligt Stiigh ska detta ha inträffat i oktober 2023.

Stiigh berättar vidare att kvinnan uppgett att Alm instruerat henne att undvika att svara på frågor samt att säga att hon inte upplevt några trakasserier. Alm ska enligt kvinnan även ha avstyrt att hon fick stöd från Pingst FFS centralt, vilket kvinnan beskrev som obehagligt.

I början av 2024 fick Stiigh ett akut sms från kvinnan, där hon uttryckte ett allvarligt psykiskt mående.

Behandlingen har därefter fortsatt med fokus på att kvinnan ska återfå tillit till sina egna känslor.

Rosqvist avslutar med att fråga hur Stiigh bedömer det kvinnan varit med om.

– Jag är inte rättspsykiater, men i det jag hört finns mycket som överensstämmer med manipulation, svarar Stiigh.

Vittnesförhöret fortsätter och ombudet Karlström tar över utfrågningen.

Powered by Labrador CMS